| Brand: | Blu |
| Model: | Studio 5.3 II |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 5.3 inches, 77.4 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~208 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | Dual-LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 150 x 77 x 10.8 mm (5.91 x 3.03 x 0.43 in) |
| Weight: | 210 g (7.41 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~173 USD |