| Brand: | Blu |
| Model: | Studio 5.3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 5.3 inches, 80.0 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~176 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| Cpu: | 650 MHz Cortex-A9/ 800 MHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 150 x 81 x 10.9 mm (5.91 x 3.19 x 0.43 in) |
| Weight: | 192 g (6.77 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~184 USD |