| Brand: | Blu |
| Model: | Studio 5.0 LTE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 1.6 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Adreno 305 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 4GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 145.5 x 72.5 x 9 mm (5.73 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight: | 162 g (5.71 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | White, Pink, Yellow, Orange |