| Brand: | Blu |
| Model: | Studio 5.0 E |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDHC |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 146 x 74 x 10.1 mm (5.75 x 2.91 x 0.40 in) |
| Weight: | 174 g (6.14 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~76 USD |