| Brand: | Blu |
| Model: | Speed |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Size: | 2.44 inches, 18.4 cm2 |
| Resolution: | 360 x 480 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 930 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 109 x 62 x 15 mm (4.29 x 2.44 x 0.59 in) |
| Weight: | 123 g (4.34 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black, Silver, Red |
| Usd: | ~108 USD |