| Brand: | Blu |
| Model: | Smart |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 3.0 inches |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 104 x 55 x 12.2 mm (4.09 x 2.17 x 0.48 in) |
| Weight: | 102 g (3.60 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black |