| Brand: | Blu |
| Model: | Samba TV |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 107.8 x 59.8 x 14 mm (4.24 x 2.35 x 0.55 in) |
| Weight: | 80 g (2.82 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Blue, White/Pink, White/Blue |
| Price | |
| Usd: | ~22 USD |