| Brand: | Blu |
| Model: | Samba Q |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 105 x 58 x 14 mm (4.13 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Silver, Green, Yellow, Blue, Pink, Purple |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |