| Brand: | Blu |
| Model: | Samba Mini |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.4 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 99.5 x 58 x 12 mm (3.92 x 2.28 x 0.47 in) |
| Weight: | 76 g (2.68 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Red, Purple, Blue, Green, Yellow, Pink, Silver |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |