| Brand: | Blu |
| Model: | Samba JR |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 160 x 128 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 850 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 99.3 x 55.9 x 13.8 mm (3.91 x 2.20 x 0.54 in) |
| Weight: | 75 g (2.65 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Light blue, Red, Silver, Violet, Magenta, Green |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |