| Brand: | Blu |
| Model: | Samba Elite |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 2.0 inches, 12.6 cm2 |
| Resolution: | 160 x 128 pixels (~102 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 102 x 56 x 13.5 mm (4.02 x 2.20 x 0.53 in) |
| Weight: | 69 g (2.43 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Silver, Grey, Pink, Blue, Violet |
| Price | |
| Usd: | ~54 USD |