| Brand: | Blu |
| Model: | Samba |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 1.8 inches |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | CIF |
| Main Video: | No |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 111 x 56 x 14 mm (4.37 x 2.20 x 0.55 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Bluetooth: | 1.2 |
| Usb: | Proprietary |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Silver, Red, Yellow, Blue, Green, Purple, Pink |
| Price | |
| Usd: | ~32 USD |