| Brand: | Blu |
| Model: | Quattro 4.5 HD |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Technology: | Super IPS LCD2 |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 2 |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@24fps, stereo sound rec. |
| Selfie Specs: | 1.3 MP |
| Selfie Video: | 1080p@24fps, stereo sound rec. |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 |
| Cpu: | Quad-core 1.5 GHz |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 134 x 67 x 10.3 mm (5.28 x 2.64 x 0.41 in) |
| Weight: | 148 g (5.22 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~281 USD |