| Brand: | Blu |
| Model: | Neo X Mini |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.5 inches, 55.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Technology: | LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 143 x 73.8 x 9.8 mm (5.63 x 2.91 x 0.39 in) |
| Weight: | 151 g (5.33 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |