| Brand: | Blu |
| Model: | Neo 3.5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 117 x 62 x 11 mm (4.61 x 2.44 x 0.43 in) |
| Weight: | 101 g (3.56 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity |
| Colors: | White |
| Usd: | ~76 USD |