| Brand: | Blu |
| Model: | M7L |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 7.0 inches, 123.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1240 pixels, 18.5:9 ratio (~197 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | 194.4 x 109.2 x 11 mm (7.65 x 4.30 x 0.43 in) |
| Weight: | 286 g (10.09 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~54 USD |