| Brand: | BLU |
| Model: | M6 (2021) |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 6" |
| Resolution: | 720 x 1280 |
| Technology: | LCD_IPS |
| Camera | |
| Main Specs: | 8 MP |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 16GB |
| Os: | Android 11 Go Edition |
| Body | |
| Sim: | Nano Sim, Nano Sim |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |