| Brand: | Blu |
| Model: | Lindy |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 160 x 128 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 101 x 56.2 x 13.7 mm (3.98 x 2.21 x 0.54 in) |
| Weight: | 50 g (1.76 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Blue, Silver, Black, Light Blue, Pink |