| Brand: | Blu |
| Model: | Life View 8.0 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 8.0 inches, 198.2 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 200 x 135.2 x 8.5 mm (7.87 x 5.32 x 0.33 in) |
| Weight: | 350 g (12.35 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Blue, White |