| Brand: | Blu |
| Model: | Life One X (2016) |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.2 inches, 74.5 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2900 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP3 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop), upgradаble to 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 149.5 x 73.6 x 8.6 mm (5.89 x 2.90 x 0.34 in) |
| Weight: | 141 g (4.97 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |