| Brand: | Blu |
| Model: | Jenny TV 2.8 |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 128 x 55.7 x 12.5 mm (5.04 x 2.19 x 0.49 in) |
| Weight: | 90 g (3.17 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Blue, Red, Yellow, White/Pink, Whtie/Blue, White/Green |
| Usd: | ~22 USD |