| Brand: | Blu |
| Model: | Jenny TV |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 2.4 inches, 17.8 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 820 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 119 x 49 x 14 mm (4.69 x 1.93 x 0.55 in) |
| Weight: | 88 g (3.10 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 2.1 |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | White, Black, Red, Yellow, Blue |
| Usd: | ~32 USD |