| Brand: | Blu |
| Model: | J9L |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~179 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Dimensions: | 161.6 x 76.9 x 9.7 mm (6.36 x 3.03 x 0.38 in) |
| Weight: | 191 g (6.74 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Colors: | Blue, Black, Green, Red |