| Brand: | Blu |
| Model: | J6 2020 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 (Go edition) |
| Dimensions: | 160.7 x 78.4 x 10.3 mm (6.33 x 3.09 x 0.41 in) |
| Weight: | 227 g (8.01 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Blue, Black, Violet, Tan |
| Usd: | ~76 USD |