| Brand: | Blu |
| Model: | Grand M3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.34 inches, 73.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~201 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, 1/5.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8100 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 149.1 x 70.5 x 9.8 mm (5.87 x 2.78 x 0.39 in) |
| Weight: | 154 g (5.43 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gold |
| Usd: | ~108 USD |