| Brand: | Blu |
| Model: | G91s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.8 inches, 109.8 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0, 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.2, (ultrawide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 6000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6769V/CU Helio G80 (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G52 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 168 x 76.5 x 8.9 mm (6.61 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 202 g (7.13 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Blue, Green, Gray, Cyan |
| Usd: | ~216 USD |