| Brand: | Blu |
| Model: | G90 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.5 inches, 103.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~396 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, panorama, HDR |
| Main Video: | 4K@30fps |
| Selfie Specs: | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/2.8", 0.8µm |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5100 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Charging: | 18W wired 10W wireless (Qi) |
| Fast Charging: | 18W |
| Chipset: | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G76 MC4 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 10 |
| Dimensions: | 162 x 77 x 10.1 mm (6.38 x 3.03 x 0.40 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Purple Haze |
| Usd: | ~184 USD |