| Brand: | Blu |
| Model: | G71 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Body | |
| Dimensions: | 160.2 x 76.7 x 9 mm (6.31 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight: | 175g (6.17 oz) |
| Display | |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1600 pi x els, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Memory | |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Camera | |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | Li-Po 4900 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Po |