| Brand: | Blu |
| Model: | G63 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.8 inches, 111.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~258 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, f/2.0, (wide) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Octa-core (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MP1 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13 |
| Dimensions: | 173 x 78 x 9.2 mm (6.81 x 3.07 x 0.36 in) |
| Weight: | 230 g (8.11 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 5.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Colors: | Pearl, Black, Green, Purple |
| Usd: | ~130 USD |