| Brand: | Blu |
| Model: | G61s |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A75 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 159.5 x 76.5 x 9.8 mm (6.28 x 3.01 x 0.39 in) |
| Weight: | 164 g (5.78 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Bronze, Red, Green, Cyan, Black |