| Brand: | Blu |
| Model: | G60 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2020 |
| Size: | 6.1 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~276 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 156.5 x 73.6 x 9.5 mm (6.16 x 2.90 x 0.37 in) |
| Weight: | 170 g (6.00 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Red |
| Usd: | ~97 USD |