| Brand: | Blu |
| Model: | G51 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 6.5 inches, 102.0 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP 0.3 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 64GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 165 x 76.5 x 9.3 mm (6.50 x 3.01 x 0.37 in) |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Red, Green |
| Usd: | ~119 USD |