| Brand: | Blu |
| Model: | G51 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.1 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~276 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | PowerVR GE8320 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Dimensions: | 155.3 x 73.5 x 9.5 mm (6.11 x 2.89 x 0.37 in) |
| Weight: | 166 g (5.86 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Green, Silver, Gold |