| Brand: | Blu |
| Model: | G5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 5.5 inches, 78.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~293 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| Gpu: | IMG8322 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 9.0 (Pie) |
| Dimensions: | 150.5 x 71.5 x 10.4 mm (5.93 x 2.81 x 0.41 in) |
| Weight: | 187 g (6.60 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Blue, Red, Twilight, Chameleon Blue |