| Brand: | Blu |
| Model: | G40 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2022 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A75 |
| Ram: | 3GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 |
| Dimensions: | 163.4 x 78.8 x 10.8 mm (6.43 x 3.10 x 0.43 in) |
| Weight: | 203 g (7.16 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Blue, Green, Cyan, Teal, White |
| Usd: | ~108 USD |