| Brand: | Blu |
| Model: | G33 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2023 |
| Size: | 6.26 inches, 101.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~171 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, f/2.0 0.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP, f/2.0 |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A55 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 13 (Go edition) |
| Dimensions: | 159.4 x 78.3 x 10.4 mm (6.28 x 3.08 x 0.41 in) |
| Weight: | 215 g (7.58 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Burgundy, Earthy, Green |
| Usd: | ~65 USD |