| Brand: | Blu |
| Model: | Energy JR |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 720@30fps |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 131.5 x 63.8 x 11.3 mm (5.18 x 2.51 x 0.44 in) |
| Weight: | 136 g (4.80 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |