| Brand: | Blu |
| Model: | Elite 3.8 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Body | |
| Dimensions: | 120 x 60 x 11.3 mm (4.72 x 2.36 x 0.44 in) |
| Weight: | 137g (4.83 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Display | |
| Size: | 3.8 inches, 41.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pi x els, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Battery | |
| Capacity: | 1600 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Price | |
| Usd: | ~140 USD |