| Brand: | Blu |
| Model: | Dual SIM Lite |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2010 |
| Display | |
| Size: | 1.77 inches, 9.9 cm2 |
| Resolution: | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Technology: | TFT, 65K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | No |
| Battery | |
| Capacity: | 800 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 98 x 41 x 12.5 mm (3.86 x 1.61 x 0.49 in) |
| Weight: | 83 g (2.93 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Connectivity | |
| Usb: | miniUSB (charging only) |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM |
| Colors: | Grey, Green, Purple, Pink, Blue |