| Brand: | Blu |
| Model: | Diva X |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 127 x 55 x 13.5 mm (5.0 x 2.17 x 0.53 in) |
| Weight: | 95 g (3.35 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Blue, Pink, Silver, White |
| Usd: | ~32 USD |