| Brand: | Blu |
| Model: | Deejay Touch |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Dimensions: | 96 x 56.2 x 13.5 mm (3.78 x 2.21 x 0.53 in) |
| Weight: | 70 g (2.47 oz) |
| Build: | Flashlight |
| Sim: | Mini-SIM |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, Pink, Light blue, Purple, Violet, Silver |
| Usd: | ~43 USD |