| Brand: | Blu |
| Model: | Deco Pro |
| Type: | Feature phone |
| Release Date: | 2011 |
| Display | |
| Size: | 2.6 inches, 20.9 cm2 |
| Resolution: | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Camera | |
| Main Specs: | 3.2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Battery | |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Body | |
| Dimensions: | 108.5 x 64 x 12.5 mm (4.27 x 2.52 x 0.49 in) |
| Weight: | 75 g (2.65 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP |
| Usb: | microUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM |
| Colors: | Black, White |
| Price | |
| Usd: | ~65 USD |