| Brand: | Blu |
| Model: | Dash X Plus LTE |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, f/2.4, 1/3.2", AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2750 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 5.1 (Lollipop) |
| Dimensions: | 158.8 x 77.7 x 10.2 mm (6.25 x 3.06 x 0.40 in) |
| Weight: | 190 g (6.70 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, Gold, White |