| Brand: | Blu |
| Model: | Dash X LTE |
| Release Date: | 2015, November. Released 2015, November |
| Size: | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Capacity: | Li-Po 2500 mAh, removable |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os Version: | 5.1 |
| Dimensions: | 142.5 x 71 x 9.3 mm (5.61 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight: | 157 g (5.54 oz) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |