| Brand: | Blu |
| Model: | Dash Music |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 480p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@30fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 124 x 63 x 13.4 mm (4.88 x 2.48 x 0.53 in) |
| Weight: | 120 g (4.23 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |