| Brand: | Blu |
| Model: | Dash L3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 4.0 inches, 45.5 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 3.15 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 127.1 x 64.3 x 11.5 mm (5.00 x 2.53 x 0.45 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Dual SIM (MIni-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gold, Rose Gold, Grey, Black |