| Brand: | Blu |
| Model: | Dash 3.2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 3.2 in |
| Main Specs: | 1.3 MP |
| Main Video: | 480p@15fps |
| Capacity: | 1280mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Ram: | 256 MB |
| Storage: | 512 MB |
| Expandable: | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Os Version: | 2.3 |
| Dimensions: | 104 x 56 x 13 mm |
| Weight: | 105 g |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth: | 3.0, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Colors: | Black, White, Pink, Blue |
| Usd: | ~76 USD |