| Brand: | Blu |
| Model: | Dash |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1110 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6573 (65 nm) |
| Cpu: | 650 MHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 103 x 56 x 12 mm (4.06 x 2.20 x 0.47 in) |
| Weight: | 96 g (3.39 oz) |
| Sim: | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Blue, White, Pink |
| Usd: | ~76 USD |