| Brand: | Blu |
| Model: | C6 2019 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2019 |
| Size: | 6.0 inches, 92.9 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~268 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, 1/5.0", 1.12µm, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 159.6 x 76.6 x 9.1 mm (6.28 x 3.02 x 0.36 in) |
| Weight: | 185 g (6.53 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Colors: | Gradient Blue, Black, Red |
| Usd: | ~65 USD |