| Brand: | Blu |
| Model: | C5L Max |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2021 |
| Size: | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~188 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Unisoc SC9832 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T820 MP1 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 11 (Go edition) |
| Dimensions: | 159.5 x 76.5 x 10.5 mm (6.28 x 3.01 x 0.41 in) |
| Weight: | 174 g (6.14 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.2, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray, Blue, Red, Green, Bronze |